Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Człuchowie działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2151), w składzie zatwierdzonym Zarządzeniem Wójta Gminy Człuchów w sprawie powołania Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Człuchowie.
Członkami Komisji są przedstawiciele Urzędu Gminy Człuchów, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Człuchowie oraz Policji, którzy zostali przeszkoleni w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
Komisja obejmuje swoim działaniem teren Gminy Człuchów.
Do zadań Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Człuchowie w szczególności należy:
1. Opiniowanie projektu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Człuchów.
2. Rozpatrywanie spraw związanych z wprowadzaniem w życie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Człuchów.
3. Inicjowanie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, innych uzależnień, w tym narkomanii oraz przemocy w rodzinie w zakresie m.in.:
a) zwiększenia dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i ich rodzin, osób zagrożonych uzależnieniem od alkoholu, innych substancji, w tym narkotyków, oraz przemocą,
b) udzielania rodzinom, w których występują problemy uzależnień i przemocy pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie,
c) profilaktycznej działalności informacyjnej, edukacyjnej oraz szkoleniowej w zakresie rozwiązywania problemów uzależnień i przemocy, w szczególności wobec dzieci i młodzieży.
4. Rozpatrywanie zawiadomień osób i instytucji o przypadkach uzasadniających wszczęcie postępowania o zastosowaniu obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu.
5. Prowadzenie postępowania w stosunku do osób nadużywających alkoholu:
a) kierowanie na badanie przez biegłych w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego,
b) wnioskowanie do sądu o zarządzenie poddania się badaniu osoby w przypadku braku opinii biegłego w przedmiocie uzależnienia od alkoholu.
6. Prowadzenie postępowania w stosunku do osób uzależnionych od alkoholu:
a) kierowanie do sądu wniosków o wszczęcie postępowania o zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu,
b) wnioskowanie do sądu o ustanowienie kuratora na czas trwania tego leczenia.
7. Opiniowanie wniosków o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w zakresie zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami Rady Gminy.
8. Dokonywanie kontroli przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie Gminy Człuchów na podstawie upoważnienia wydanego przez Wójta Gminy Człuchów.
9. Współdziałanie z organami gminy, instytucjami, zakładami pracy, osobami fizycznymi, stowarzyszeniami oraz organizacjami społecznymi w zakresie promocji trzeźwego stylu życia i wartości abstynenckiej oraz rozwiązywania problemów uzależnień i przemocy.
Ponadto Komisja może wydawać opinie w sprawie projektów dotyczących:
Liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie Gminy Człuchów.
Zasad usytuowania na terenie Gminy Człuchów miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.
Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Człuchów.
Procedura zobowiązania do leczenia
Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Człuchowie prowadzi sprawy zgodnie z procedurą zobowiązania do leczenia określoną w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi min.:
• przyjęcie wniosku o leczenie odwykowe złożonego przez osoby prywatne lub instytucje,
• zaproszenie na rozmowę wyjaśniającą wnioskodawcy,
• wezwanie na rozmowę wyjaśniająco-motywującą osobę zgłoszoną do leczenia odwykowego,
• skierowanie tej osoby na badanie przez biegłego lekarza w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia i wskazania rodzaju zakładu leczniczego,
• skierowanie wniosku do Sądu Rejonowego o nałożenie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu wobec osoby z rozpoznaniem zespołu uzależnienia od alkoholu lub w przypadku braku współpracy z jej strony.
Komisja prowadzi stałą współpracę z Poradnią Odwykową, lekarzem psychiatrą, psychologiem, Sądem Rejonowym i Policją.
Do Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych można złożyć wniosek o wszczęcie postępowania mającego na celu nałożenia obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu.
Wniosek o skierowanie na leczenie odwykowe znajduje się w załącznikach poniżej.
PUNKT KONSULTACYJNY
Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma problem z alkoholem, narkotykami, substancjami psychoaktywnymi i nie wiesz co zrobić? Jak pomóc sobie, komuś bliskiemu ?
Poszukaj pomocy w Punkcie Konsultacyjno - Informacyjnym ds. Uzależnień i Przemocy w Rodzinie Gminy Człuchów
W siedzibie Punktu przy ul. Szczecińskiej 17 w Człuchowie, w każdą ŚRODĘ pełnione są dyżury specjalistów świadczących porady i konsultacje indywidualne w zakresie:
1. Porady prawne: godz. 8.30 – 10.30
2. Terapeuta ds. uzależnień: godz. 11.00 – 13.00
3. Specjalista ds. przemocy w rodzinie: godz. 16.00 – 18.00
UDZIELAMY WSPARCIA DLA:
· osób doznających przemocy w rodzinie lub stosujących przemoc wobec członków rodziny,
· osób uzależnionych,
· osób współuzależnionych,
· osób będących w kryzysie.
ZADANIA PUNKTU KONSULTACYJNEGO:
· Prowadzenie działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie profilaktyki i rozwiązania problemów uzależnień i przemocy w rodzinie.
· Udzielenie osobom i rodzinom konsultacji oraz porad psychologicznych, prawnych, socjalnych profilaktycznych w sprawach uzależnień i przemocy.
· Motywowanie osób współuzależnionych do ewentualnego podjęcia psychoterapii w zakładach lecznictwa odwykowego.
· Wspomaganie osób pijących ryzykowanie i szkodliwie w podjęciu decyzji w sprawie zmiany szkodliwego wzoru picia.
· Motywowanie osób uzależnionych od alkoholu do podjęcia leczenia odwykowego oraz psychoterapii w zakładach lecznictwa odwykowego.
· Udzielanie wsparcia osobom po zakończonej psychoterapii poprzez rozmowy podtrzymujące lub udział w grupach wsparcia.
· Inicjowanie interwencji w przypadku rozwiązania zjawiska przemocy w rodzinie poprzez udzielenie stosownego wsparcia i informacji o możliwościach uzyskania pomocy i powstrzymywania przemocy.
· Gromadzenie aktualnych informacji o miejscach pomocy oraz kompetencjach służb i instytucji z terenu powiatu, gminy zajmujących się systemową pomocą dla rodziny.
· Współdziałanie z innymi podmiotami zajmującymi się rozwiązywaniem problemów uzależnień oraz przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.
PRZYJDŹ, POROZMAWIAJ, POMÓŻ SOBIE LUB INNYM! WIZYTA JEST BEZPŁATNA!
Punkt funkcjonuje w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.