Gmina Człuchów zachwyca architekturą sakralną, którą stanowią zabytkowe kościoły, przydrożne krzyże i dzwonnice.
Kościół pw. Świętej Trójcy w Polnicy jest jednym z dwóch budynków sakralnych w tej uroczej miejscowości. Zbudowany został w latach 1780- 1781, co czyni go najstarszą istniejącą świątynią w gminie Człuchów. Na szczególną uwagę zasługują pochodzące z XVIII w., znajdujące się w świątyni ołtarz z rzeźbami św. Józefa oraz św. Nepomucena, ambona oraz chrzcielnica. Strop kościoła zdobią wspaniałe polichromie prezentujące postaci króla Dawida grającego na harfie i św. Stanisława Biskupa. Serce wieży kościelnej stanowi dzwon pochodzący z 1643 roku, ufundowany przez ówczesnego sołtysa wsi Pawła Słomę. Kościół pomocniczy pw. Świętego Józefa pochodzi z 1912 roku. Został wybudowany przez miejscowych protestantów, a po II wojnie światowej, przekazany katolikom jako drugą świątynię w miejscowości. Fundament budynku wzniesiono z kamienia polnego ciosanego, zaś ściany z cegły ceramicznej. Nad głównym wejściem, wznosi się ośmioboczna wieża wsparta na aneksach z klatkami schodowymi, prowadzącymi na chór. Konstrukcja dachu jest drewniana, natomiast pokrycie wykonano z dachówki ceramicznej układanej w łuskę. Zwieńczeniem wieży jest miedziana blacha. Nawę kościoła zdobi łukowe sklepienie. Niezwykle urokliwe jest także otoczenie świątyni. Zadbana zieleń i zachwycające aleje liściastych drzew tworzą niezwykły, skłaniający do zadumy klimat. Kościół filialny pw. Świętego Andrzeja Apostoła w Kiełpinie został wzniesiony w 1788 roku. Jest to jednonawowy budynek o konstrukcji szkieletowej, z sześcioboczną wieżą frontową. Na szczególną uwagę zasługuje zabytkowy wystrój kościoła: barokowy ołtarz, ambona i chrzcielnica, które częściowo pochodzą z pierwszej, nieistniejącej już świątyni w Kiełpinie. Obok kościoła wzrok przyciąga ryglowa dzwonnica, w której wisi dzwon z 1566 roku.
Kościół pw. Świętej Trójcy i Świętej Jadwigi Śląskiej w Rychnowach to budynek z 1902 roku. Wybudowany został z cegły, w stylu neogotyckim, na planie prostokąta. Świątynia po prawej stronie fasady posiada potężną wieżę dzwonniczą. Boczne ściany świątyni podpierają szkarpy, a pomiędzy nimi wstawiono okna z witrażami. W 1980 roku kościół rozbudowano o nowa nawę.
Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Brzeźnie, powstał w latach 80. XX wieku. Podstawowym materiałem budowlanym kościoła stał się kamień polny, co czyni go niezwykle doniosłym i bardzo urokliwym.
Położony w Ględowie Kościół filialny pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny posiada wieżę, która jest pozostałością pierwszej budowli sakralnej we wsi. Jej powstanie datuje się na XVI w. Budulcem pierwszego kościoła, w tym obecnej wieży, był kamień i cegła, co było ewenementem ówczesnych czasów. Powodem zastosowania takich materiałów, mogły być pełnione przez wieżę kościoła funkcje obronne, dla pobliskiego zamku. W XVIII w. do ocalałej wieży dobudowana została nawa. We wnętrzu kościoła, należy zwrócić szczególną uwagę na barokową chrzcielnicę oraz ołtarz z XVIII w. z obrazem datowanym na 1888 rok, będącym kopią słynnej Madonny Sykstyńskiej. Kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Wierzchowie został wzniesiony w 1930 roku. Murowany budynek wykonano na rzucie prostokąta. Od strony fasady kościół zwieńczony jest drewnianą wieżą dzwonniczą.
Wybudowany w 1796 roku Kościół pw. Świętego Krzyża w Dębnicy nie przetrwał w całości do dzisiejszych czasów. Pozostała po nim jednak drewniana wieża, do której sto lat później dobudowano murowaną, neogotycką nawę. Pamiątką po poprzedniej budowli, stanowiącą cenną wartość historyczną jest ołtarz z pierwszej połowy XVIII wieku oraz konfesjonał.
Kościół filialny pw. Wszystkich Świętych w Mosinach został wybudowany w 1848 roku przez katolików. Jest bardzo skromny, nie posiada wieży, gdyż budowali go sami katolicy, a tych w Mosinach w połowie XIX wieku było niewiele ponad dwustu (protestantów dwa razy więcej). Ta niewielka świątynia ma jednak swój niezwykły urok. Zbudowana jest na planie prostokąta i posiada konstrukcję szkieletową. Wzrok przyciągają bielenia między deskami i witrażowe okna.
Kościół filialny pw. św. Krzyża w Biskupnicy pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Zbudowany został z ciosów kamiennych. Wieża świątyni ma ośmiograniastą kopułę krytą gontem. W kościele znajdują się: rokokowy ołtarz główny z XVII wieku, rokokowy konfesjonał, krzyż ołtarzowy z 1751 roku i krzyż pasyjny z XVIII wieku. Na wieży kościoła wiszą spiżowe dzwony z 1501 roku. Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Chrząstowie, powstał w latach 1976- 1980. Zbudowany jest z kamienia ciosanego, cegły i drewna. Świątynia ma nietypowy kształt, orientowany na rzucie krzyża.
Kościół filialny pw. św. Jakuba Apostoła w Krępsku jest jednym z najpiękniejszych kościołów ziemi człuchowskiej. Wybudowany został w 1737 r. z inicjatywy miejscowego sołtysa oraz dziekana człuchowskiego. Nawa zbudowana została na planie kwadratu, do niej została dołączona dzwonnica, która współtworzy zachodnią fasadę świątyni. Jest to jedyny kościół w regionie, w którym można podziwiać brusy powiązane w narożnikach na tzw. zamek francuski prosty, czyli sposób mocowania belek w starym budownictwie sakralnym. Wnętrze świątyni utrzymane jest w stylu barokowym, co jeszcze bardziej podkreśla wyjątkowość tego miejsca. Ołtarz główny, bogato ornamentowany skórą wytłaczaną we wzory, stanowi główny element wyposażenia. Ponadto piękna ambona pochodząca z kaplicy zamku w Człuchowie oraz barokowa chrzcielnica i prospekty organowe z XVIII w., to tylko niektóre z elementów stanowiących o wyjątkowości tego miejsca.