Urząd Gminy Człuchów
Powróć do: Dla Turysty

Piękno natury

Wycieczka po Gminie Człuchów to prawdziwa gratka dla miłośników przyrody. Rejon ten słynie z przepięknych lasów oraz sporej ilości jezior. To wymarzone miejsce na wypoczynek, wędkowanie lub grzybobranie. Teren ten daje wiele możliwości na aktywne formy spędzania wolnego czasu jak rowerowe wycieczki, bieganie, trekking czy nordick walking.

W Gminie Człuchów znajdziemy kilka  przepięknych jezior.

Wycieczkę po Gminie warto zacząć od okolic Polnicy, Czarnoszyc i Kiełpina, rejonu słynacego z ilości czystych wód. Największe jezioro w tych okolicach -  jezioro Gostudno, zasilane przez rzekę Czerwonkę ma 46,38 ha. Czysta woda i regularna linia brzegowa, a do tego otoczenie lasów czynią je miejscem wymarzonym na odpoczynek. Na wschodnim brzegu jeziora znajdziemy parking oraz plażę z pomostem i miejscem do rekreacji. Kolejne co do wielkości jezioro Kłodzko Małe, oddalone jest ok. 6 km od Człuchowa. Cechuje je bogata i różnorodna szata roślinna.  Jest idealnym miejscem dla amatorów połowu suma. Największy złowiony w tym zbiorniku wodnym okaz ważył ponad 38,5 kg i mierzył 171 cm. Jezioro Bardze, zewsząd otoczone lasami iglastymi, położone w dużym zagłębieniu terenu jest niezwykle urokliwe o każdej porze roku. Zbiornik leży na terenie Specjalnego Obszaru Ochrony „Czerwona Woda nad Babilonem”, może pochwalić się czystą jasnoniebieską wodą, która jest atrakcją dla fanów nurkowania. Jezioro Okoń Duży ma bardzo naturalną, porośniętą roślinnością linię brzegową, leży w środku lasu w niewielkiej odległości od miejscowości Zielątkowo. Potoczną, aczkolwiek częściej używaną przez okolicznych mieszkańców nazwę: Zielony Dwór, jezioro otrzymało od stojącego w tej miejscowości, historycznego dworku w zielonym kolorze. Na jeziorze znajduje się niewielka wyspa, która znika pod lustrem wody przy jej wysokim stanie. Okoń Duży wyróżnia również jasnoniebieska barwa wody. Jezioro Sporacz, wraz z otaczającym je torfowiskiem i lasem stanowią wodno- florystyczny rezerwat przyrody. Odczyn pH jeziora jest najniższy wśród jezior powiatu człuchowskiego. Dzięki tak wysokiej kwasowości występują w nim rzadkie i cenne gatunki charakterystyczne dla jezior lobeliowych, przede wszystkim: lobelia jeziorna, poryblin jeziorny i elisma wodna.

W centralnej części Gminy Człuchów leży Jezioro Rychnowskie. Jego powierzchnia wynosi 163,14 ha. Maksymalna głębokość 31,7 m, czyni je najgłębszym jeziorem w powiecie Człuchowskim. Linia brzegowa zbiornika leży w części na terenie miasta Człuchów, a w części na terenie gminy Człuchów. Na terenie gminy, zagospodarowany został teren rekreacyjny „Rychnowy” o łącznej powierzchni blisko 2 ha. Na oświetlonym, z dobrą infrastrukturą drogową terenie znajduje się parking dla przyjezdnych, pomost, wiata do biesiadowania, plac zabaw i boisko do piłki plażowej. To idealne miejsce na weekendowy wypad za miasto i wypoczynek na łonie natury. Jezioro Rychnowskie to również frajda dla amatorów żeglowania. W pobliżu znajduje się przystań klubu sportowego VI KING, który zrzesza młodych pasjonatów tej dyscypliny sportu. Płynące żaglówki, to częsty widok na tym jeziorze.

Jezioro Jęczniki Wielkie położone jest w odległości ok. 5 km od Człuchowa. Zbiornik otoczony zewsząd polami uprawnymi a brzegi porośnięte roślinnością. Jego bardzo naturalny charakter przełamuje jedynie nieduża plaża, do której dotrzeć można od strony Jęcznik Wielkich. Z zachodniego brzegu jeziora wypływa niewielki ciek wodny, który łączy je z jeziorem Mąkowo, leżącym nieopodal Wierzchowa. Ten niemal trzydziestohektarowy  zbiornik jeszcze 200 lat temu zajmował powierzchnię 90 ha. Dzisiaj teren ten zajmują rozległe trzcinowiska, które tworzą niezapomniane widoki.

Na granicy gminy Człuchów, nieopodal Wierzchowa, swój bieg rozpoczyna piękna rzeka Kamionka. Płynie wśród pól i łąk, potem malowniczymi wąwozami, pośród lasów. Ta wspaniała rzeka o krętym korycie jest idealnym miejscem dla amatorów spływów kajakowych.

Jezioro Krępsko to jedno z najpiękniejszych jezior nie tylko na terenie człuchowskiej gminy, ale w całym powiecie człuchowskim. Położone jest pośród lasów z dala od większych skupisk ludzkich. O urokliwości tego jeziora decyduje m.in. urozmaicona linia brzegowa obfitującą w zatoczki. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy, z których największa ma 4,13 ha powierzchni. W okolicy jeziora znajdują się także dwa grodziska wczesnośredniowieczne datowane na VII- IX wiek. Na całej długości jeziora występują liczne miejsca zachęcające do wypoczynku. Jezioro Krępsko to także raj dla wędkarzy. Dominują tu takie gatunki jak leszcz, płoć, lin, krąp, wzdręga, okoń, szczupak i węgorz. Jezioro Tuczno zlokalizowane jest ok. 2 km na północ od wsi Kołdowo, w otoczeniu lasów iglastych i mieszanych. W części południowej znajduje się niewielka plaża. Jezioro jest też miejscem wymarzonym do wędkowania, znajduje się tu spora ilość pomostów, można tu liczyć na takie zdobycze jak płoć, leszcz, krąp, lin, szczupak, okoń i sandacz.

Gmina Człuchow to nie tylko jeziora i rzeki, ale też przepiękne lasy i parki, zajmujące spora cześć jej powierzchni. Położony w Sieroczynie leśny Rezerwat Przyrody „Sosny” o powierzchni 1,55 ha, powstał w celu ochrony cennych gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Rosną tu okazałe, ponad 170-letnie drzewa sosny pospolitej, a także buki i dęby o niemal pomnikowych rozmiarach. Przypałacowy park w stylu krajobrazowym, z połowy  XIX wieku, znajdujący się w Stołcznie został wpisany na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Rosną tu między innymi  600-letnie dęby, modrzewie i rzadkie buki czerwone. Znajdują się tutaj miejsca do wypoczynku i zabaw. Jest tam amfiteatr, alejki, ławeczki, a nawet staw pełen ryb. W  niedalekiej odległości od parku znajduje się polodowcowy głaz narzutowy, który został nie tylko atrakcją turystyczną regionu, ale też edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Potężny kamień potocznie  nazwany „Kamieniem romantycznym” waży 60 ton, ma 13 metrów w obwodzie, a jego wiek szacowany jest na ponad 600 milionów lat. W okolicznych lasach odnaleźć można pomniki przyrody np. Dwa drzewa dębu szypułkowego występujące w miejscowości Nowosiółki (leśnictwo Stołczno-oddz.20b) datowane na ok. 250 lat oraz ten sam gatunek datowany na 300 lat w miejscowości Dobojewo (leśnictwo Lipie-oddz.58d).